Faktoring, faktoring, komu faktoring!
Finansowanie dla detalistów? Teraz już tak.
BREWE od kilkunastu już lat rozwija swoją ofertę usług finansowych. Na bieżąco analizujemy potrzeby przedsiębiorców i reagujemy na zmiany rynkowe. Właśnie taka była geneza zbudowania rozwiązania finansowego dla detalistów.
Dzisiaj, gdy coraz trudniej jest uzyskać finansowanie dla działalności gospodarczej, a organy odpowiadające za politykę pieniężną państwa podnoszą stopy procentowe, wielu przedsiębiorców szuka rozwiązań, które pozwolą poprawić płynności finansową lub umożliwią rozwój biznesu.
Rozmawiamy z panią Donatą, która prowadzi małe delikatesy w województwie świętokrzyskim. Ma stałych klientów, najczęściej okolicznych mieszkańców oraz kilka działalności agroturystycznych, hotelik i restaurację. Punkty prowadzonej działalności to obiekty, które dokonują cyklicznie większych zakupów na sezon, a ich sprzedaż w większości to paragony lub drobne faktury płacone kartami płatniczymi poprzez terminale płatnicze spopularyzowane w czasie okresu pandemii COVID-19 i poprzez program Polska Bezgotówkowa.
– Potrzebuję większych pieniędzy na zakup towarów. Nadarzyła się okazja na adaptację pomieszczenia obok, wstawienie nowych regałów i zakup nowych produktów, o które pytają klienci. Nie mam faktur do odbiorców, które mogę sprzedać do faktoringu. Czy możecie mi coś zaproponować?
– Tak, możemy zaproponować dwa rozwiązania – faktoring odwrotny zakupowy, w którym płacimy za faktury do Pani dostawców lub faktoring detaliczny, gdzie otrzymuje Pani środki na swoje konto i może Pani decydować na co je przeznaczyć.
– Faktoring odwrotny znam, i wiem, jak to działa. Kilka razy korzystałam. A o co chodzi z tym faktoringiem detalicznym?
– W krótkim czasie może Pani otrzymać od nas środki w wysokości 80% wartości sprzedaży, za którą klienci płacą kartami płatniczymi. Nie musi Pani czekać na pieniądze od klientów, którzy dopiero pojawią się u Pani w szczycie sezonu. Będzie Pani dysponować środkami na niezbędne wydatki już dziś dzięki czemu może Pani poprawić płynność finansową prowadzonego biznesu.
– A co, kiedy chciałabym skorzystać ze środków na zakup i zatowarowania kolejnych regałów
w moich delikatesach.
– Faktoring detaliczny to finansowanie dla detalistów, przeznaczone dla podmiotów, które mają u siebie dużo transakcji na kartach płatniczych. Pani ma takie, prawda?
– Tak. około 60 %, to płatności kartą płatniczą.
– I bardzo dobrze. Trzeba będzie jeszcze sprawdzić jaka się z tego uzbiera kwota miesięcznie. Otrzyma Pani 80 % z tej kwoty.
– Dobrze, to w takim razie wejdźmy w szczegóły. Teraz potrzebuję środki głownie na inwestycje.
– Rozumiem. Tak jak wspomniałem wcześniej możemy Pani zaproponować 80% wartości sprzedaży przechodzącej przez terminal płatniczy. Do przygotowania umowy potrzebujemy raportów z obrotów z terminalów płatniczych oraz historię rachunku firmowego z ostatnich 6 miesięcy. Na tej podstawie będziemy mogli wstępnie potwierdzić jakie środki możemy uruchomić na pani rachunek.
– Jednak, to już chyba nie jest faktoring, bo nie sprzedaje faktur tylko „paragoning”.
– 😊 Jest to nadal faktoring, czyli pozyskania środków finansowych z należności. Tyle tylko, że należności te powstaną w najbliższych 30 dniach. Należnościami są w tym wypadku operacje kartowe, a nie faktury. Rozliczenie odbywa się w porozumieniu z operatorem obsługującym płatności elektroniczne.
I firma faktoringowa już dziś „kupuje” od Pani transakcje, które zrealizuje Pani w ciągu najbliższych 60 dni.
– Ja otrzymuję środki do wykorzystania na zakupy i nie muszę przedstawiać żadnych faktur?
– Tak. To Pani decyduje na co przeznacza środki. Na spłaty umawiamy się tak, że każdego dnia ustalony procent kwoty przechodzącej przez terminal jest wysyłany do nas a reszta tak jak do tej pory trafia na Pani konto. Gdy te dzienne spłaty przewyższą 50% udzielonego finansowania może Pani zwrócić się do nas o przelanie środków do kwoty pierwotnie przyznanej. I tak po każdym miesiącu, aż przez rok.
– Faktoring kojarzył mi się z czym bardzo skomplikowanym. A to rozwiązanie wydaje się dość proste.
– No niestety, nie tylko Pani tak uważała. Chociaż faktorzy wprowadzają szereg ułatwień dla tej usługi i staje się ona coraz bardziej dostępna. W dodatku był zarezerwowany tylko dla firm operujących na fakturach sprzedażowych i zakupowych z odroczonym terminem płatności. A teraz nawet jeśli firma nie ma faktur i prowadzi głównie sprzedaż detaliczną, a potrzebne jej są środki, to nie jest skazana tylko na kredyt obrotowy lub pożyczkę.
– Dokładnie tak. Brak możliwości finansowania sprzedaży detalicznej, to często wymieniana, słaba strona faktoringu. Dobra wiadomość jest taka, że udało nam się tą wadę wyeliminować.
– Ok, to najważniejsze pytanie: ile to kosztuje?
– Jeśli korzystała Pani już z usług faktoringowych to koszty są bardzo podobne.
Faktoring staje się coraz popularniejszy. Wyniki branży o 40 % wyższe. Generalnie, to pandemia przyczyniła się do wzrostu zainteresowania tą usługą. Firmy próbują się odbudować.
W tej usłudze finansowej ważna jest owszem sytuacja faktoranta, ale czasem bardziej liczy się to, że, jego kontrahenci są w dobrej kondycji.
Nadal część firm ma wpisane w umowach, że nie zgadza się na cesję wierzytelności. Jednak i w tym zakresie szykuje się zmiana. Wszystko zmierza do tego, że zakaz cesji wierzytelności zostanie cofnięty.
BREWE reaguje na potrzeby rynku i swoich klientów. Stąd też pojawił się produkt uszyty specjalnie na potrzeby finansowania sprzedaży detalicznej – faktoring dla detalistów.