- Skoro firma funkcjonowała od 10 lat, czemu nie była na to przygotowana, skoro globalne czynniki pokazują niepokój u inwestorów?
Zaszły dla Spółki czynniki specyficzne, których nie można było przewidzieć, a tym samym przygotować się. Mówił o nich Prezes Mikłasz. Są to na przykład działania Prezesa UOKiK, pandemia czy defaulty innych przedsiębiorców. - Jakie są miesięczne przychody?
Paradoksalnie – nie jest łatwo na takie pytanie odpowiedzieć. Spółka, ze względu na swoją specyfikę, księguje faktyczne przychody w różnych pozycjach rachunku zysków i strat: np. przychody, przychody finansowe, pozostałe przychody operacyjne – więc sama pozycja „przychody” nie oddaje właściwie obrazu Spółki. Trzeba też podkreślić, iż w ostatnim okresie przychody spadły na skutek braku kapitału. To wszystko sprawia, że trudno jest odpowiedzieć, na to proste pytanie.
W KRS zostało złożone sprawozdanie i można szczegółowo się zapoznać z informacjami tam zawartymi w tym również o przychodach i ich strukturze. - W przypadku przeprowadzenia restrukturyzacji z powodzeniem, kiedy można się spodziewać wypłaty środków?
Całą sytuacje można podzielić na dwa etapy – zatwierdzenie układu i jego realizacja. Zatwierdzenie, wraz z całą procedurą sądową można szacować na kilka co najmniej miesięcy. Wiele tu zależy od tempa pracy sądu – na co Spółka nie ma wpływu. Później następuje wykonanie układu. Ostateczne warunki będą podlegały ocenie inwestorów, więc trudno tu podać wiążące terminy. Wydaje się jednak, że realna spłata to okres dobrych kilku lat. - Kiedy dostanę zwrot wpłaconych pieniędzmy za Kwity, w dniu wczorajszym przesłałam oświadczenie o nieprzedłużeniu inwestycji
Spółka nie może wyróżniać żadnego ze swoich wierzycieli. Wszyscy Państwo musicie być traktowani równo. W związku z tym, że nie jesteśmy w stanie regulować wszystkich zobowiązań, więc ze względów formalnych zablokowaliśmy płatności, aż do momentu otwarcia PPU i realizacji postanowień układowych ustalonych w ramach zatwierdzonego przez sąd planu restrukturyzacyjnego.
Po otwarciu PPU poinformujemy o szczegółach płatności. - Dlaczego po wypowiedzeniu umowy wekslowej nie otrzymałem zwrotu gotówki to jest karygodne!
Ze względów formalnych, jakiekolwiek wypłaty będziemy mogli dokonywać dopiero po zatwierdzeniu układu. Prosimy zatem o wyrozumiałość. - Dlaczego oszukiwaliście ludzi ze wszystko jest super to jest bandytyzm
Postępowanie układowe ma na celu właśnie sprawić, aby odzyskali Państwo jak najwięcej z należnych Państwu pieniędzy. Jednak ze względów formalnych, jakiekolwiek wypłaty będziemy mogli dokonywać dopiero po zatwierdzeniu układu. Prosimy zatem o wyrozumiałość. Zwracamy przy tym uwagę, że Spółka działa już 10 lat i jak dotąd zawsze regularnie realizowała wypłaty dla Państwa, więc teza o „oszustwie”, „bandytyzmie” ma słabe podstawy. - Jaki jest numer tego wniosku w KRZ?
KAK1/GR/13/2024 - Witam. Kiedy można liczyć na realizacje zaległych wypłat tych premii 3 miesięcznych? Kwartalnych?
Postępowanie układowe ma na celu właśnie sprawić, aby odzyskali Państwo jak najwięcej z należnych Państwu pieniędzy. Jednak ze względów formalnych, jakiekolwiek wypłaty będziemy mogli dokonywać dopiero po zatwierdzeniu układu. Prosimy zatem o wyrozumiałość. - Ktoś pisze plan restrukturyzacyjny czy sami to robicie?
Jest zatrudniona profesjonalna, licencjonowana Kancelaria prawna, specjalizująca się w restrukturyzacjach. - W przypadku upadłości – jak wygląda obecny majątek firmy (rząd wielkości) w porównaniu do całości zobowiązania?
Sprawa jest bardziej skomplikowana. To m.in. kwestia istniejących zabezpieczeń. Jak również okoliczności, iż istnieją różne kategorie wierzycieli: wierzyciele bardziej uprzywilejowani (np. Skarb Państwa, wypłaty pracownicze) lub mniej. Trzeba się ogólnie liczyć, że w przypadku upadłości, po uwzględnieniu zrealizowanych zabezpieczeń, oraz wierzycieli uprzywilejowanych, kwota do podziału między Inwestorów będzie bardzo niska – choć trudno na razie ją oszacować. - Czy niezależnie od przyszłych decyzji mamy PEWNOŚĆ, że odzyskamy włożone środki finansowe? i o jakim w przybliżeniu czasie mowa?
Ostateczne warunki będą podlegały zatwierdzeniu przez inwestorów, więc trudno tu podać wiążące terminy. Wydaje się jednak, że realna spłata to okres dobrych kilku lat. Może tutaj też wystąpić redukcja zainwestowanego kapitału. Trudno na razie przesądzać ostateczny kształt propozycji układowych, gdyż po pierwsze prace nad propozycjami jeszcze trwają. - To jest wyciąganie pieniędzy przez UOKiK
Naszym zdaniem Prezes UOKiK wyraźnie wyszedł poza swoje uprawnienia jako urzędnik państwowy. Sprawa jest przedmiotem dwóch procesów, jakie Spółka wytoczyła Prezesowi UOKiK. - Czy jest jakakolwiek szansa na odzyskanie wszystkich zainwestowanych środków?
Ostateczne warunki będą podlegały zatwierdzeniu przez inwestorów, więc trudno tu podać wiążące terminy. Wydaje się jednak, że realna spłata to okres dobrych kilku lat. Może tutaj też wystąpić redukcja zainwestowanego kapitału. Trudno na razie przesądzać ostateczny kształt propozycji układowych, gdyż po pierwsze prace nad propozycjami jeszcze trwają. - Czy w ogóle będą jesze wypłacane te rekompensaty kwartalne?
Spółka nie może wyróżniać żadnego ze swoich wierzycieli. Wszyscy Państwo musicie być traktowani równo. W związku z tym, że nie jesteśmy w stanie regulować wszystkich zobowiązań, więc ze względów formalnych zablokowaliśmy płatności, aż do momentu otwarcia PPU i realizacji postanowień układowych ustalonych w ramach zatwierdzonego przez sąd planu restrukturyzacyjnego.
Po otwarciu PPU poinformujemy o szczegółach płatności. - Rozumiem, że już teraz nie będzie ani odsetek, ani kapitału? Wydaje się, że oszukiwaliście już od jakiegoś czasu o ile nie od początku!
Postępowanie układowe ma na celu właśnie sprawić, aby odzyskała Pani jak najwięcej z należnych Pani pieniędzy. Więc nie jest tak, że nie będzie ani odsetek, ani kapitału. Jednak ze względów formalnych, jakiekolwiek wypłaty będziemy mogli dokonywać dopiero po zatwierdzeniu układu. Prosimy zatem o wyrozumiałość. Zwracamy przy tym uwagę, że Spółka działa już 10 lat, więc teza o „oszustwie od samego początku” ma słabe podstawy. - Proszę o natychmiastowe wypłacenie moich ciężko zarobionych pieniędzy. Jestem starą kobietą i te 15 tys to dla mie MAJĄTEK!!!
Ze względów formalnych, jakiekolwiek wypłaty będziemy mogli dokonywać dopiero po zatwierdzeniu układu. Prosimy zatem o wyrozumiałość. - Jaki jest wstępny szacunek przesunięcia terminów wypłat i czy okład będzie wymagał akcentacji jakichś strat zainwestowanego kapitało.
Ostateczne warunki będą podlegały zatwierdzeniu przez inwestorów, więc trudno tu podać wiążące terminy. Wydaje się jednak, że realna spłata to okres dobrych kilku lat. Może tutaj też wystąpić redukcja zainwestowanego kapitału. Trudno na razie przesądzać ostateczny kształt propozycji układowych, gdyż po pierwsze prace nad propozycjami jeszcze trwają. - Ile będzie trwało wyjście z tej patowej sytuacji?
Całą sytuacje można podzielić na dwa etapy – zatwierdzenie układu i jego realizacja. Zatwierdzenie, wraz z całą procedurą sądową można szacować na kilka co najmniej miesięcy. Wiele tu zależy od tempa pracy sądu – na co Spółka nie ma wpływu. Później następuje wykonanie układu. Ostateczne warunki będą podlegały ocenie inwestorów, więc trudno tu podać wiążące terminy. Wydaje się jednak, że realna spłata to okres dobrych kilku lat. - Proszę o informację zwrotną byśmy my jako inwestorzy mieli spotkania on-line zoom z Panen. Przynajmiej raz na dwa tygodnie.
Oczywiście prezes zarządu będzie się z Państwem komunikował na bieżąco.
Na stronie https://breweplf.pl/relacje-inwestorskie-2/ zamieszczone będą na bieżąco informacje dla Państwa. Najważniejsze równię zostaną wysłane korespondencją mailową oraz pocztą tradycyjną. - Czy wszyscy inwestorzy muszą jednogłośnie zaakceptować warunki proponowanego układu?
Nie. Nie wchodząc w niuanse, układ zasadniczo musi zaakceptować większość kapitału. - Proszę o poinformowanie mailem wszystkich inwestorów o tej sytuacji i przesłanie im linku do tej wideokonferencji.
Spółka pozostaje na bieżąco w kontakcie z inwestorami. Wszelkie uwagi prosimy przesyłać na adres inwestor@breweplf.pl - Powiem tak. Aby zaczeły spływać te premie kwartalne to nie śpieszy mi się z wycofaniem kapitału. U mnie to tylko ok 700pln na kwartał, więc to chyba nie jest zbyt duża kwota dla waszej firmy.
Ze względów formalnych, jakiekolwiek wypłaty będziemy mogli dokonywać dopiero po zatwierdzeniu układu. Prosimy zatem o wyrozumiałość. - Co będzie, jeśli układ się “nie uda”?
Alternatywą dla układu jest upadłość. - Czy wierzytelności zabezpieczone poddaniem się egzekucji z art. 777 kpc mogą wejść do układu bez zgody wierzyciela?
Wierzytelności objęte notarialnym oświadczeniem o poddaniu się egzekucji, na podstawie art. 777 Kpc, generalnie wchodzą w skład wierzytelności objętych układem. A zatem nie mogą być przedmiotem egzekucji już po otwarciu procesu układowego. Natomiast aby układ wszedł w życie, niezbędna jest zgoda większości wierzycieli (według kapitału). Tak więc nie do końca może to się stać bez zgody wierzycieli. Jednak nie chodzi tu o zgodę indywidualną, ale zgodę większości. - Czy zabezpieczone wierzytelności pozwalają na egzekucję pomimo otwarcia układu?
Wierzytelności objęte notarialnym oświadczeniem o poddaniu się egzekucji, na podstawie art. 777 Kpc, generalnie wchodzą w skład wierzytelności objętych układem. A zatem nie mogą być przedmiotem egzekucji już po otwarciu procesu układowego. Natomiast aby układ wszedł w życie, niezbędna jest zgoda większości wierzycieli (według kapitału). Tak więc nie do końca może to się stać bez zgody wierzycieli. Jednak nie chodzi tu o zgodę indywidualną, ale zgodę większości. - Ile wynosi państwa aktualne wymagalne zadłużenie tj. kwota wymagalnych zobowiązań? Aktualna, czyli dzisiejsza albo na dzień złożenia wniosku o PPU?
Około 53 mln złotych. - Dlaczego po wypowiedzeniu umowy wekslowej z powodu braku wypłaty odsetki przed przyspieszonym postępowaniem układowym nie otrzymałem zwrotu kapitału i odsetek
Po prostu z powodu pojawienia się zatorów płatniczych – czyli to, co stało się powodem wszczęcia postępowania układowego. - Jakie dalsze kroki po wyznaczeniu nadzorcy.
Nastąpi formalne postanowienie sądu o wszczęciu postępowania układowego. Spółka przedstawi inwestorom propozycje układowe. Następnie nastąpi głosowanie nad propozycjami. Jeżeli propozycje nie zostaną zaakceptowane przez większość inwestorów, postępowanie układowe upada i wdrażany jest wniosek o upadłość. Jeżeli jest zaakceptowane, następuje decyzja sądu o akceptacji układu i jego wdrożenie w życie. - Na jaki okres będzie rozłożona spłata i czy będzie spłacana w ratach czy jednorazowo?
Nie ma jeszcze konkretnych propozycji. Te pojawią się pewnie niebawem. Muszą one być jeszcze zaakceptowane przez większość inwestorów.
Ostatnie prace przed zakończeniem uzupełniania wniosku o PPU dotyczą właśnie propozycji układowych. Wymagają szczegółowego wyliczenia spłaty w czasie. Nad tym aktualnie pracujemy. Sąd podejmując postanowienie o akceptacji układu zatwierdzi je i wtedy przedstawimy je Inwestorom. - Czy zarząd będzie nadal otrzymywał wynagrodzenie w pełnej wysokości w okresie restrukturyzacji? jaki inne oszczędności poczyni spółka?
Jest opracowywany plan oszczędności oraz pozyskania kapitału m.in. poprzez sprzedaż aktywów.
Sprzedaż aktywów może przynieść nieco środków. Niestety, wstępne przymiarki do planu oszczędności wskazują, iż nie ma tam miejsca na duże korzyści. - Proszę o opublikowanie na stronie z pytaniami sprawozdania finansowego i sprawozdania z działalności spółki za rok 2023. nie każdy zna sposób, aby odtworzyć dane z KRS (odczytać sprawozdania finansowe).
Sprawozdanie Finansowe za 2023 jest dostępne już jakiś czas w KRS. Jeżeli ktoś nie potrafi pobrać czy odczytać powinien – o ile jest zainteresowany – zwrócić się do specjalisty. - Czy to prawda, że ktoś złożył w lipcu `24 wniosek o upadłość BREWE PLF? Co z tego wynika?
Wniosek o upadłość złożył Zarząd BREWE PLF. Jest to wniosek alternatywny wobec postępowania układowego. Sąd go nie proceduje do czasu zamknięcia postepowania w sprawie wniosku o restrukturyzację. Czyli obecnie wniosek o upadłość nie jest procedowany. Jeżeli wejdzie w życie postępowanie układowe, wniosek o upadłość zostanie odrzucony z mocy prawa. Jeżeli postępowanie układowe nie dojdzie do skutku, wejdzie w życie wniosek o upadłość. - Czy dobrze zrozumiałam, że propozycje układu dostaniemy ok 20-23.08? I w jakiej formie? Mailem czy pocztą?
Nie, to jest przewidywana data wysłania przez spółkę uzupełnień do złożonego 20 lipca br. wniosku o otwarcie PPU do sądu. Sądzimy, że najdłużej, w ciągu 4 tygodni sąd da zgodę na otwarcie PPU. Może się zdarzyć, iż reprezentant spółki zgłosi się do Państwa celem poczynienia ustaleń w związku z ostateczną propozycją układową. Wraz z ostatecznymi propozycjami układowymi zawartymi w planie restrukturyzacji pocztą tradycyjną, w formie papierowej spółka wyśle ostateczną propozycję układu wraz z imienną kartą do glosowania. - Czy kwota, którą klienci BREWE są dłużni firmie (z racji leasingu itp) przewyższa obecne zobowiązanie BREWE dla inwestorów?
Nie, nie przewyższa. - Czy otrzymamy jakieś informacje drogą pisemną?
Propozycje układowe i karty do głosowania w układzie. - W broszurach informacyjnych i tym podobnych materiałach, były podane informacje odnośnie do zabezpieczenia kapitału w wysokości 110%. Rozumiem, że ta informacja nie była prawdziwa?
Informacja była jak najbardziej prawdziwa (zabezpieczenie: 120%). Trzeba jednak wziąć pod uwagę, iż sprawa jest bardziej skomplikowana. Na przykład są wierzyciele o różnym stopniu uprzywilejowania. Nie wszystkie serie były w ten sposób zabezpieczane, jest kolejność egzekucji roszczeń itp. Każda sytuacja musiałaby być rozpatrzona indywidualnie. - Ile wynoszą przychody operacyjne za czerwiec 2024?
W związku z procedowanym w Sadzie wnioskiem o PPU nie publikujemy danych. Wszelkie informacje znajdują się w Sądzie. - Czy potrzebują Państwo jakiś dokumentów ode mnie – jestem inwestorem od kilku lat.
Na ten moment Spółka nie potrzebuję od Państwa dodatkowych dokumentów. Jesteśmy w stałym kontakcie i jak tylko zajdzie taka potrzeba, przekażemy taką prośbę. - Kiedy mniej więcej będą przestawione warianty układu do głosowania
Planujemy przygotować warianty układu do głosowania na początku września. Nie znamy jeszcze dokładnej daty. - Po jakim czasie od przedstawionych wariantów zostanie wybrany właściwy i od kiedy zacznie obowiązywać.
Warianty przedstawione do głosowania będą mieć formę ostateczną. Wierzyciel (Inwestor) na karcie głosowania będzie mógł zagłosować ZA lub PRZECIW. Zaczną obowiązywać po zatwierdzeniu układu przez Sąd. - Dlaczego w celu negocjacji układu inwestorzy zostaną podzieleni na grupy? Czy to znaczy że niektórzy mogą uzyskać lepsze warunki niż inni? Na jakich zasadach będą podzieleni inwestorzy
Podział na grupy to typowa praktyka w tego rodzaju postępowaniach. Wynika to z wielu kryteriów, jakie należy wziąć pod uwagę. Najważniejsze kryteria wynikają przy tym wprost z przepisów prawa restrukturyzacyjnego. Wedle niego, uprzywilejowanie dotyczy na przykład ZUS i innych wierzycieli publicznoprawnych czy wierzycieli zabezpieczonych rzeczowo. Inwestorzy występują tu zaraz po tych uprzywilejowanych grupach, a przed pozostałymi wierzycielami. - Wniosek o PPU został złożony 20.07.2024 r. Dlaczego nie otrzymałem rekompensaty z dnia 02.07.2024 r.
Wypłaty przez Spółkę zostały wstrzymane w związku z dużą ilością otrzymywanych od Was – Inwestorów zleceń rezygnacji i wypłat. Duża ilość bieżących zleceń była również jedną z przyczyn wystąpienia przez Spółkę z wnioskiem o otwarcie postępowania restrukturyzacyjnego. Zobowiązania Spółki m.in. z tyt. umów inwestycyjnych będą objęte układem w postępowaniu restrukturyzacyjnym. Obecnie Spółka oczekuje na decyzję Sądu o otwarciu postępowania restrukturyzacyjne. - Czy po ruszeniu układu będzie możliwość wcześniejszego zakończenia umowy (zgodnie regulaminem)? Chciałbym zakończyć umowę w grudniu tego roku.
Po otwarciu postępowania restrukturyzacyjnego, wszystkie zobowiązania Spółki, w tym z tyt. umów inwestycyjnych, niezależnie od tego czy są to zobowiązania wymagalne czy niewymagalne, będą objęte układem. Oznacza to, że zgodnie z przepisami ustawy – Prawo Restrukturyzacyjne, Spółka nie będzie mogła ich w sposób dowolny zależny od swoich decyzji spłacać w trakcie trwania postępowania restrukturyzacyjnego. Zobowiązania te będą spłacane na nowych warunkach, wynikających z przygotowywanych przez Spółkę propozycji układowych, a nast. przegłosowanych przez Was – Inwestorów oraz Wierzycieli Spółki. Obecnie Spółka oczekuje na decyzję Sądu o otwarciu postępowania restrukturyzacyjne. Spółka spodziewa się, że może to potrwać od 2 – 4 tygodni, ale ze względu na dzisiejsze postanowienie Sądu o skierowaniu sprawy tj. postępowania do Warszawy, zapewne wydłuży ten proces. Jednocześnie Spółka pracuje nad planem restrukturyzacyjnym i ostatecznymi propozycjami układowymi, które po otwarciu postępowania restrukturyzacyjnego zostaną przedstawione Wam – Inwestorom i Wierzycielom, a następnie zostaną poddane pod Wasze głosowanie. Jeżeli odpowiednia większość Inwestorów i Wierzycieli zagłosuje za przyjęciem układu, zobowiązania Spółki będą spłacane na warunkach wynikających z przyjętych przez wierzycieli propozycji układowych. - Czy istnieje możliwość przykładowego wyliczenia np. dla wkładu 100.000zł, wysokości zysków i strat przy „układzie” oraz przy „upadłości”?
Tak, po otwarciu postępowania restrukturyzacyjnego Spółka, wspólnie z swoimi doradcami oraz wyznaczonym przez Sąd Nadzorcą Sądowym, przygotuje plan restrukturyzacyjny, elementem, którego będzie porównanie prognozowanego stopnia zaspokojenia wierzycieli w hipotetycznym postępowaniu upadłościowym Spółki oraz na podstawie zaproponowanego wierzycielom układu, tak aby wierzyciele Spółki mogli podjąć świadomą decyzję o poparciu lub odmowie poparcia proponowanego układu. - Co w sytuacji, kiedy złożyłbym wniosek o rozwiązanie umowy z tytułu niewywiązania się firmy ze swoich zobowiązań?
Złożenie przez Spółkę wniosku o otwarcie postępowania restrukturyzacyjnego nie blokuje możliwości wypowiadania przez inwestorów umów inwestycyjnych, jeżeli zachodzą ku temu przesłanki przewidziane w umowie. Niezależnie jednak od tego czy umowa zostanie wypowiedziana czy też nie, wynikające z niej zobowiązania będą objęte układem w postępowaniu restrukturyzacyjnym Spółki. - Co oznacza „redukcja zainwestowanego kapitału”?
Redukcja zainwestowanego kapitału, w kontekście układu w postępowaniu restrukturyzacyjnym, oznacza zmniejszenie zainwestowanego kapitału o określony procent. Po otwarciu postępowania restrukturyzacyjnego, wszystkie zobowiązania Spółki zostaną objęte układem. Zobowiązania Spółki będą podlegały spłacie na nowych warunkach, opisanych w propozycjach układowych. Zgodnie z Prawem restrukturyzacyjnym propozycje układowe mogą przewidywać np. rozłożenie spłaty zobowiązań na raty, karencję w spłacie zobowiązań, częściowe umorzenie (redukcję) zobowiązań zarówno w zakresie kapitału jak i odsetek, bądź też konwersję zobowiązań na udziały lub akcje. Celem Spółki jest wypracowanie takiego planu restrukturyzacyjnego, który pozwoli Spółce na przedstawienie wierzycielom propozycji układowych przewidujących całkowitą spłatę jej zobowiązań. Ostateczne propozycje układowe Spółka będzie w stanie przedstawić wierzycielom po zakończeniu prac nad planem restrukturyzacyjnym. - Wpłaciłem pieniądze 19.12.2023 r. Czy w tym czasie firma nie zauważyła „braków finansowych”? W dodatku przedłużyliście jeszcze możliwość wpłaty do cyklu J23. Delikatnie mówiąc to nie jest właściwe postępowanie.
Spółka mierzy się z różnymi czynnikami zewnętrznymi, na które nie ma wpływu. Natomiast wbrew temu co dzieje się na rynku i czasem trudnej sytuacji do prowadzenia biznesu nie może zaprzestać swojej działalności operacyjnej. - Jakie są ryzyka, że nie będzie możliwości odzyskania zainwestowanych środków?
Należy spojrzeć na to pytanie pragmatycznie. Każda z inwestycji od małych do dużych, od bankowych do prywatnych niesie ze sobą ryzyko niepowodzenia. I to zarówno finansowa jak i udział w zawodach sportowych. Należy o tym pomyśleć przed, a nie po wydarzeniu. Proszę zatem patrzeć optymistycznie w przyszłość i trzymać kciuki za nasze działania. - Czy do spisu wierzytelności będą automatycznie dołączone wszystkie inwestycje? Czy tylko z umów, które zostały zerwane?
Będą automatycznie dołączone wszystkie inwestycje. - Kiedy zwrot kapitału i odsetek
Tak jak było mówione – to będzie wynikać z warunków układu. A więc sprawa będzie wiadoma w szczegółach dopiero po zatwierdzeniu układu. - Dzisiaj rozmawiałam z Panią Beatą po godzinne 13 i nic nie wspomniała o tym, że już jest jakiś odzew od sądu. Wygląda to trochę tak jakbyście Państwo wszystko ustalali sobie wcześniej. Dziwna zbieżność dat – decyzja sądu dzisiaj wraz ze spotkaniem.
Tak jak było wspominane, sprawa z sądem to sprawa z dzisiaj. Pani Beata udzielając odpowiedzi przekazuje informacje, które otrzymuje ze spółki. Jest pewne, że ok 13.00 nie mogła mieć jeszcze wiedzy o postanowieniu sądu. Niestety, wbrew Pani przypuszczeniu, Spółka nie ma mocy wpływania na decyzję sądu i czynienia z nim ustaleń. Trudno się też nam dopatrzeć jakiegoś interesu Spółki we wspomnianej przez Panią zbieżności dat. - Kiedy was posadzą za kradzież
Rozumiemy Pana rozgoryczenie. Prośba jednak o ważenie słów przy rzucaniu tego rodzaju oskarżeń. - Szanowny Panie Prezesie prowadząc sprzedaż weksli miał Pan pretensje do Urzędu Nadzoru… o nałożoną kare teraz pretensje do Sadu a gdzie w tym Pana osobista wina i kreatywność koła ratunkowego na sytuacje szczególne. Pieniądze ludzi i moje wyparowały.
To nie jest sprawa pretensji Prezesa. Działania Prezesa UOKiK bez wątpienia nie pozostały bez wpływu na obecną sytuację Spółki. Sprawa z decyzją sądu jest zaś raczej przedmiotem zdziwienia, a nie pretensji. Jest to zresztą bez większego znaczenia dla całego procesu, tyle, że może wydłużyć ten proces. - Czy firma ma zadłużenia tylko w stosunku do Inwestorów, czy również wobec pracowników, urzędów (ZUS, US itp)? Sprzed momentu złożenia wniosku o PPU
Tak, spółka ma zadłużenie nie tylko wobec inwestorów. Wręcz starała się spłacać inwestorów w pierwszej kolejności. - Obiecano zwrot q listopadzie 2023 r zrobiliście z własnej gęby d,…
Istotnie, nie udało się dotrzymać tej obietnicy. Możemy tylko przeprosić. - Czemu chcecie wydawać pieniądze na spotkania fizyczne i głosowania papierowe, skoro można to zrobić zdalnie za ułamek ceny?
Nie wiemy jaka będzie ostatecznie forma. To nie będzie decyzja Spółki, tylko sądu. - Przepraszam, ale nie jestem w temacie…Rozumiem z tego, że BREWE upada? Czyli nasze pieniądze- należy rozumieć – wyparowują? Co się takiego stało?
Nie, postępowanie układowe to nie jest bankructwo. To postępowanie ma właśnie zabezpieczyć Spółkę oraz Inwestorów przed ewentualną upadłością. - Czy cały pożyczony kapitał jest traktowany jako wierzytelność podczas tego procesu?
Tak, tak jest traktowany. - Jeżeli układ się nie uda to niech Pan nazwie to upadkiem firmy.
Tak, jeżeli układ nie zostanie zatwierdzony, alternatywą jest wniosek o upadłość spółki - Czy można zrezygnować z kuponów, żeby szybciej odzyskać włożony kapitał?
Nie, tutaj nie wchodzą w grę rozwiązania indywidualne. Układ musi być przegłosowany przez większość inwestorów i na warunkach równych dla wszystkich. - Restrukturyzacja – to zmiana działania firmy, aby zwiększyć efektywność finansową. Proszę o informację jak chcecie zmienić sposób działania, aby firma zaczęła przynosić zyski?
Istotnie ma Pan rację, iż restrukturyzacja służy wspomnianym celom. Jednak postępowanie układowe to nie jest restrukturyzacja – to nieco inny proces
W założeniu ma m.in. dać spółce więcej czasu na spłatę zobowiązań. Należy przygotować się, że co najmniej miesiąc trzeba poczekać na decyzję sądu co dalej z PPU. Czekamy 😉 Co do głosowania nad układem to można prosić o maila w tej sprawie? - Jaka jest różnica w “prawdopodobieństwie” spłacenia waszych wierzytelności wynikających z umów wekslowych/kwitów a tym jak to będzie wyglądać po zatwierdzeniu PPU? Gdzie te informacje?
Warunki spłaty zostaną przekazane każdemu z Państwa po zatwierdzeniu warunków przez sąd i wyznaczeniu Nadzorcy Sądowego. - Widzę, że wniosek o restrukturyzację to ten nr: sygn. KA1K/GR/13/2024 Natomiast widzę kolejny, już zgłoszony o UPADŁOŚĆ: KA1K/GU/1082/2024
To w końcu na czym stoimy?
Wniosek o postępowanie upadłościowe jest alternatywny wobec wniosku o postępowanie układowego. Wniosek taki musiał być złożony na mocy prawa. Jednak rozpatrywanie wniosku o upadłość jest zawieszone (również z mocy prawa) do czasu zatwierdzenia układu. Jeżeli układ jest zatwierdzony, wniosek o upadłość jest automatycznie oddalany. Wchodzi w życie jedynie przy braku zatwierdzenia układu. - Czy na pokrycie bieżących zobowiązań inwestorskich emitowaliście kolejne weksle/kwity? Jeśli tak, to od jakiego czasu?
Spółka prowadzi normalną działalność operacyjną, z której pozyskuje środki. Te środki nie są jakoś specjalnie oznaczane i nie są odróżnialne od środków inwestorów – z punktu widzenia Spółki są to po prostu środki, jakie ma do dyspozycji. W związku z czym trudno jest odpowiedzieć na tak sformułowane pytanie. - Na stronie KRS są dwa postępowania:
– o otwarcie przyspieszonego postępowania układowego (rejestracja 23.07.2024)
– postępowanie o ogłoszenie upadłości przedsiębiorcy (25.07.2024)
czemu Państwo nie informują o postępowaniu upadłościowym?
Nie ma tu żadnej tajemnicy i informowaliśmy o tym. Wniosek o postępowanie upadłościowe jest alternatywny wobec wniosku o postępowanie układowego. Wniosek taki musiał być złożony na mocy prawa. Jednak rozpatrywanie wniosku
– o upadłość jest zawieszone (również z mocy prawa) do czasu zatwierdzenia układu. Jeżeli układ jest zatwierdzony, wniosek – o upadłość jest automatycznie oddalany. Wchodzi w życie jedynie przy braku zatwierdzenia układu. - Jaka jest predykcja wyników finansowych BREWE na ten rok? Za poprzedni było to ponad 2mln na minusie. Czy w tym roku spodziewacie się lepszego wyniku?
Spółka nie sporządzała żadnych prognoz, w tym dotyczącym tego roku. W obecnej sytuacji jest to rzecz oczywista. - Jaką mamy gwarancje, że teraz nie wypłacacie pieniędzy, skoro formalnie nie toczy się PPU w tym momencie?
Pytanie nie jest jasne – o jakie wypłacanie pieniędzy chodzi? Generalnie jednak spółka jest na mocy prawa zobligowana do niewypłacania wierzytelności konkretnym inwestorom – gdyż mogłoby to oznaczać pokrzywdzenie jednych dłużników kosztem innych. Z drugiej strony spółka jest zobowiązana do regulowania bieżących płatności – gdyż jest to jednym z warunków wejścia układu w życie. - Administrator nie jest niezbędny – wystarczy ze weksle zostaną wysłane do inwestorów.
Istnieje szereg uwarunkowań prawnych uniemożliwiających takie rozwiązanie. Między innymi, Spółka nie ma dowolności w dysponowaniu wekslami. Jest w tym zakresie ograniczona w szczególności zapisami regulaminu, który przewiduje powołanie instytucji administratora zabezpieczenia. Zaś weksle są w dyspozycji administratora, a nie Spółki, a Spółka nie może samodzielnie pobrać weksli z depozytu notarialnego.
Jeśli na ZAMÓWIENIU WEKSLA / KWIT-u DOCHODOWEGO w punkcie 2 zaznaczyliście Państwo: Wyrażam zgodę na przechowywanie Weksla w bezpłatnym Depozycie Notarialnym (Inwestor otrzymuje kopię weksla oraz oryginał Certyfikatu Depozytowego, stanowiącego potwierdzenie nabycia Weksla i złożenia go do Depozytu Notarialnego) oraz realizację przez Administratora Zabezpieczenia praw z Weksla w moim imieniu.
W REGULAMIN -ie NABYWANIA WEKSLA / KWIT-u DOCHODOWEGO, czytamy:
Administrator Zabezpieczenia – reprezentant Inwestorów w zakresie wynikającym z administrowania Zabezpieczeniem oraz realizacji praw z KWIT-u Dochodowego, w tym polecenia przedstawiania KWIT-u do wykupu i rolowania KWIT-u
§ 4 pkt. 9. Wydanie KWIT-u Dochodowego następuje poprzez przekazanie oryginału KWIT-u Dochodowego do Depozytu Notarialnego. Inwestor otrzymuje w zamian Certyfikat Depozytowy.
pkt. 10. Na życzenie Inwestora możliwy jest odbiór osobisty KWIT-u Dochodowego, w miejscu wskazanym przez Emitenta, znajdującym się na terenie RP. W przypadku osobistego odbioru KWIT-u Dochodowego, Inwestor sam jest odpowiedzialny za przedstawienie KWIT-u Dochodowego dla realizacji z niego praw.
§ 5 pkt. 4. W przypadku pozostawienia KWIT-u Dochodowego w Depozycie Notarialnym czynności wskazane w ust. 3 wykonywane są w imieniu Inwestora. W innym wypadku Inwestor musi przedstawić KWIT Dochodowy osobiście w miejscu wskazanym przez Emitenta, o którym mowa w par. 4 ust. 10 Regulaminu. - Jaka jest aktualna wartość majątku BREWE PLF sp. z o.o.? Jaka jest ogólna wartość zadłużenia BREWE PLF sp z o.o.?
Spółka systematycznie publikuje roczne sprawozdania finansowe, natomiast nie sporządza sprawozdań śródrocznych. Sprawozdania roczne są dostępne, również zdalnie na stronie KRS. Wartość zobowiązań wchodzących do układu jest z kolei widoczna we wstępnych propozycjach układowych.
Wysokość zadłużenia: Około 53 miliony. - Jaka jest wartość zobowiązań BREWE PLF sp. z o.o. wobec Skarbu Państwa, ZUS?
US – nie zalegamy. Aczkolwiek trzeba pamięta, że w związku z płaceniem odsetek/kuponów gromadzi się do stycznia zaliczka na podatek PIT- 8AR. Będzie ona rozliczona w styczniu 2025 r. Kwota – 270 tysięcy złotych.
ZUS – 46 tysięcy złotych – jest to bieżący ZUS. - Panie Prezesie przecież Pan wie ze przy takim bardzo dużym rozdrobnieniu inwestorów nie dojdzie do porozumienia z głosem większościowym i firma pójdzie droga upadku – oby nie.
Rozdrobnienie jest istotnie utrudnieniem, ale bardziej o charakterze technicznym. W głosowaniu obligatoryjnie uczestniczą wszyscy inwestorzy, a zatem rozdrobnienie nie musi być przeszkodą w zatwierdzeniu układu. Czynimy starania, między innymi poprzez rozmowy z inwestorami, aby doszło do zatwierdzenia układu.
Nie jestem też w stanie uwierzyć, że inwestorzy będą głosować przeciw układowi, bo to znaczyłoby upadłość i swoim głosowaniem przyczyniliby się do niej. - Jeszcze w listopadzie 2023 roku Pana zastępczyni mówiła o wspaniałej kondycji finansowej spółki Niech Pan to nareszcie wyjaśni.
Jak rozumiem chodzi o panią wiceprezes 😊
Poza emisją FG 22 nie mieliśmy żadnych zaległości. I perspektywy były dobre. Niemniej wydarzenia, które pojawiły się na początku 2024 doprowadziły do sytuacji, w jakiej jesteśmy teraz. - Kto jest inwestorem zabezpieczonym rzeczowo i na czym to zabezpieczenie polega?
Zabezpieczenie rzeczowe to ustanowione np. hipoteki czy zastawy rejestrowe. To funkcjonalnie bardzo podobne konstrukcje. W obu wypadkach wyłączone są zobowiązania tak zabezpieczone, z ogólnej masy układowej. Obowiązuje tutaj też zasada kolejności wpisów. Oczywiście, nie możemy imiennie wskazać takich inwestorów. - Czy spółka reguluje w chwili obecnej jakiekolwiek swoje zobowiązania? Czy zaprzestała całkowicie jakichkolwiek płatności? Jeśli jakieś płatności są wykonywane – którzy wierzyciele spółki otrzymują płatności?
Bieżące płatności operacyjne są regulowane. Nie są natomiast regulowane zaległości. Taki stan rzeczy wynika z prawa – nie można preferować w spłacie zaległych inwestorów. - Czy w związku z trudnościami w Spółce, pracownikom zostało obniżone wynagrodzenie tytułem uzyskania oszczędności i zwiększenia wiarygodności BREWE wśród wierzycieli?
Spółka nie prowadziła polityki nadmiernego zatrudnienia, czy nieuzasadnionego wypłacania pensji. Praktycznie nie ma więc tu miejsca na oszczędności. Obniżenie wynagrodzenia mogłoby się odbyć wyłącznie w drodze przedstawienia pracownikom nowych warunków. Ich nie przyjęcie przez pracownika oznaczałoby rozwiązanie umowy o pracę, Ponieważ w Spółce nie ma przerostów zatrudnienia, oznaczałoby to koniczność szukania nowych pracowników, na warunkach rynkowych, niekoniecznie lepszych dla spółki niż obecne.
Zespól pracowniczy w BREWE PLF był zawsze minimalny i wynosił 6 etatów. - Życzę wytrwałości i powodzenia PPU!
A na jaką skalę poprawiłaby się bieżąca sytuacja spółki, gdyby inwestorzy zrezygnowaliby z wypłat kwot inwestycji. Czyli pozostajemy tylko przy wypłacie kuponów kwartalnych?
Owszem, byłoby znaczne poprawienie sytuacji Spółki. Wróciłaby do czasookresu z lata, ubiegłego roku. Jednak wymagałoby to jednomyślnej zgody wszystkich inwestorów, co przy dużej liczbie inwestorów jest praktycznie niemożliwe. Z kolei zróżnicowanie inwestorów – tj. wypłacanie inwestycji tylko niektórym inwestorom (którzy nie wyrazi zgody) byłoby niedopuszczalnie prawnie różnicowaniem dłużników,
Obecnie spółka zarejestrowała kilkadziesiąt oświadczeń o zakończeniu inwestycji. - Ile czasu ma sąd na podjęcie decyzji?
Teoretycznie wniosek powinien być rozparzony niezwłocznie. Praktyka jest jednak taka, że postępowanie może się wydłużyć. W każdym razie spodziewamy się, że otwarcie postępowania układowego nastąpi w tym miesiącu, zaś ostateczne zatwierdzenie układu nastąpi 3 miesiące po otwarciu postępowania.
Cały schemat znajduje się pod linkiem: https://breweplf.pl/wp-content/uploads/2024/08/240813_PPU_Przebieg_postepowania.pdf - Z jakiego powodu w dniu 20.07.2024 r. spółka złożyła również wniosek o ogłoszenie upadłości?
To typowa procedura – składa się równocześnie wniosek o zatwierdzenie układu oraz wniosek o upadłość. Oba wnioski wynikają z faktu, iż Spółka nie jest w stanie na bieżąco regulować płatności. Wniosek o upadłość pozostaje w zawieszeniu, do czasu zatwierdzenia układu. Wchodzi w życie dopiero, jeżeli układ nie dojdzie do skutku - Jaka jest aktualna sygnatura wniosku o PPU?
Wniosek o PPU w SR w Warszawie posiada sygnaturę: WA1M/GR/56/2024 (z dnia 11/12.09.24) - Kto jest nowym Administratorem Zabezpieczenia?
Kancelaria Majcherczyk Radca Prawny Marcin Majcherczyk z siedzibą w Katowicach (40-203), Al. Walentego Roździeńskiego 188C/507.
Kontakt: sekretariat@kancelariamajcherczyk.pl
UWAGA! Przy kontakcie mailowym prosimy podać: dane osobowe/firmowe; numer serii/emisji; wysokość zainwestowanej kwoty lub/i wysokość ewentualnego roszczenia. - Czy w związku z komunikatem Nadzorcy Sądowego każdy wierzyciel musi mieć konto w systemie KRZ? Czy BREWE mogłoby takie pisma, zarządzenia oraz postanowienia przesyłać mailem do wierzycieli?
Aktualnie wszystkie postępowania restrukturyzacyjne są prowadzone elektronicznie w systemie Krajowy Rejestr Zadłużonych (KRZ), w którym prowadzone są elektroniczne akta postępowania. Oznacza to, że wszystkie pisma, wnioski, postanowienia muszą być składane i są zamieszczane w KRZ. Każdy wierzyciel, który chce uczestniczyć w przyspieszonym postępowaniu układowym Spółki, powinien posiadać konto w KRZ. Niemniej jednak, Spółka deklaruje, że najważniejsze dokumenty, które będą składane do elektronicznych akt postępowania będzie mailowo udostępniać wszystkim wierzycielom, do których Spółka ma kontakt mailowy. - Czy już są przygotowane propozycje układowe? Jeśli tak to, kiedy je poznamy?
Zostały przygotowane wstępne propozycje układowe. Spółka jednak wciąż pracuje nad ostatecznym planem restrukturyzacyjnym, który będzie podstawą do opracowania ostatecznych propozycji układowych, które zostaną przedstawione wierzycielom, a następnie poddane pod głosowanie. Spółka w najbliższym czasie planuje również przeprowadzić rozmowy i negocjacje kluczowymi inwestorami. Propozycje układowe będą również przedmiotem analizy Nadzorcy Sądowego. Po zakończeniu prac nad planem restrukturyzacyjnym, rozmów z kluczowymi inwestorami i otrzymaniu uwag Nadzorcy Sądowego, Spółka opracuje i udostępni wierzycielom finalny projekt propozycji układowych. - Czy jest szansa ze spolka przetrwa i wywiąże sie ze swoich zobowiązań?
Jakkolwiek sytuacja ekonomiczna Spółki jest obecnie trudna, w ocenie Zarządu Spółki jak najbardziej istnieje szansa na skuteczne przeprowadzenie postępowania restrukturyzacyjnego i uniknięcie przez Spółkę ogłoszenia upadłości. W tym celu właśnie Zarząd Spółki wystąpił z wnioskiem o otwarcie postępowania restrukturyzacyjne i podejmuje wszelkie możliwe działania mające na celu doprowadzenie do przyjęcia i zatwierdzenia układu, a następnie jego wykonania i spłatę zobowiązań Spółki. - Czy będzie jakiś plan restrukturyzacji, nad którym jako Wierzyciele będziemy głosować?
Tak, Spółka obecnie pracuje wspólnie z Nadzorcą Sądowym nad przygotowanie ostatecznego planu restrukturyzacyjnego, na podstawie którego (po uwzględnieniu uwag Nadzorcy Sądowego i wyników rozmów z kluczowymi inwestorami) zostaną opracowane finalne propozycje układowe, które zostaną przedstawione wierzycielom, i które zostaną poddane pod głosowanie. - Czy już było glosowanie nad układem
Nie, jeszcze nie było głosowania nad układem. Głosowanie nad układem zostanie przeprowadzone po sporządzeniu przez Spółką planu restrukturyzacyjnego i finalnych propozycji układowych. O terminie i sposobie głosowania nad układem wierzyciele zostaną zawiadomieni korespondencyjnie. Ponadto, o terminie i sposobie głosowania Spółka będzie informowała wierzycieli w komunikatach zamieszczanych na jej stronie internetowej oraz w kolejnych webinarach. - Czy w trakcie postępowania może dojść mimo wszystko do upadłości?
Nie, w trakcie trwania przyspieszonego postępowania układowego (PPU), Sąd nie może ogłosić upadłości Spółki. Sąd może ogłosić upadłość Spółki tylko w przypadku, gdy wcześniej dojdzie do umorzenia przyspieszonego postępowania układowego lub jego zakończenia w wyniku nie przyjęcia przez wierzycieli układu, tj. w sytuacji, w której stosowna większość wierzycieli zagłosuje przeciwko układowi. - Czy do wierzytelnosci zostały zaliczone wszystkie inwestycje tak jak to zostało zapowiedziane, czy tylko z umów które zostały wypowiedziane
Układ obejmuje wszystkie wierzytelności, której powstały przed dniem otwarcia przyspieszonego postępowania układowego, tj. przed dniem 24.09.2024 r. Układ obejmuje więc m.in. wszystkie zobowiązania Spółki z tyt. kwitów dochodowych oraz z tyt. umów inwestycyjnych, niezależnie od tego czy umowy te zostały wypowiedziane czy nie.
Do wierzytelności podlegających układowi zaliczane są wszystkie wierzytelności. To czy umowy zostały wypowiedziane, ma w tym kontekście znaczenie wtórne - Czy głosowanie nad PPU będzie nad jedną propozycją czy nad kilkoma? Jeżeli będzie tylko jedna propozycja, to kto i jak będzie ją wybierał?
Finalne propozycje układowe zostaną przedstawione przez Spółkę. W toku prac nad finalnymi propozycjami układowymi Spółka będzie oczywiście uwzględniać wszelkie uwagi i sugestie płynące ze strony wierzycieli oraz Nadzorcy Sądowego. Ostatecznie jednak propozycje układowe będą musiały być wykonalne, a więc będą musiały być dostosowane do możliwości finansowych Spółki. - Czy w związku z postępowaniem zostały wstrzymane lub ograniczone wypłaty wynagrodzeń dla członków rady nadzorczej
W Spółce nie funkcjonuje rada nadzorca. Spółka nie wypłaca więc żadnych wynagrodzeń członkom rady nadzorczej. - Czy spółka nadal prowadzi działalność w zakresie pozyskiwania nowych klientów w zakresie leasingu?
Tak, mimo trudnej sytuacji Spółka nadal prowadzi normalną działalność operacyjną. Działalność tą ogranicza jednak w tym momencie ilość posiadanych przez Spółkę wolnych środków pieniężnych, które mogłyby służyć finansowaniu nowych umów leasingu lub faktoringu. - Czy jeśli posiadamy konto w KRZ to powinniśmy podać Państwu swoje ID żeby widzieć korespondencję dotyczącą tego postępowania?
Nie, na ten moment nie ma takiej potrzeby. - Czy inwestorzy mogą poznać w trakcie postępowania jaki jest poziom zobowiązań i należności na dzień otwarcia postępowania.?
Informacje o wysokości ogółu zobowiązań objętych układem będą znajdować się w dokumentach składanych przez Spółkę do elektronicznych akt postępowania w KRZ, w tym w spisie wierzytelności, który jest obecnie aktualizowany oraz w planie restrukturyzacyjnym, który jest w trakcie opracowania. - W jaki spoób można śledzić na bieżąco tok postępowania.
Spółka na bieżąco tj. co dwa tygodnie przekazuje informacje w m.in. formie webinarów, wpisów na stronie www.breweplf.pl w zakładce „relacje inwestorskie” Prócz tego, każdy wierzyciel może się zapoznać z dokumentami składanymi przez Spółkę do elektronicznych akt postępowania restrukturyzacyjnego w KRZ. - W jaki sposób możemy dowiedzieć się na jaką kwotę wpisane są nasze roszczenia, jeśli nie będziemy mieli dostępu do akt sprawy?
Informacja o wysokości wierzytelności danego wierzyciela, która jest objęta układem, będzie się znajdowała w spisie wierzycieli, który jest obecnie aktualizowany, i który zostanie złożony do elektronicznych akt postępowania restrukturyzacyjnego w KRZ. Każdy wierzyciel, który założy konto w KRZ i uzyska dostęp do akt, będzie mógł zapoznać się w tymi informacjami. Niemniej jednak, po zakończeniu aktualizacji spisu wierzytelności, Spółka zawiadomi mailowo inwestorów o kwocie, w jakiej zostali uznani w spisie wierzytelności. - Dlaczego nie podajecie propozycji układowych? Póki co to gadanie o niczym. Kiedy zwrócicie kapitał?
W tym momencie są przygotowane jedynie wstępne propozycje układowe. Propozycje układowe będą jednak jeszcze podlegać zmianom w związku z trwającymi pracami nad ostatecznym planem restrukturyzacyjnym, analizą propozycji układowych prowadzoną przez Nadzorcę Sądowego oraz rozmowami z kluczowymi inwestorami. Po zakończeniu ww. czynności, Spółka opracuje i przedstawi wierzycielom ostateczne propozycje układowe. Termin i sposób spłaty zobowiązań będzie zawarty w propozycjach układowych. Przedstawianie na wczesnym etapie postępowania restrukturyzacyjnego, wstępnych propozycji układowych, które mogą jeszcze podlegać zmianom, w ocenie Spółki, może spowodować jedynie chaos informacyjny po stronie inwestorów. Intencją Spółki jest przedstawienie wierzycielom propozycji układowych, które będą dostosowane do możliwości finansowych Spółki, wynikających z planu restrukturyzacyjnego oraz znajdą akceptację kluczowych inwestorów i Nadzorcy Sądowego. Przedstawianie i omawianie z inwestorami wielu roboczych wersji propozycji układowych może jedynie wywołać chaos informacyjny, w rezultacie czego, gdy już zostanie wyznaczony termin i sposób głosowania nad układem, wierzyciele nie będą pewni, nad którymi propozycjami układowymi głosują. - Czy mając konto w KRZ mogę na bieżąco obserwować tok postępowania?
Tak, jak najbardziej. Dzień po dniu. - W jaki sposób możemy dowiedzieć się na jaką kwotę wpisane są nasze roszczenia, jeśli nie będziemy mieli dostępu do akt sprawy?
Po zakończeniu aktualizacji spisu wierzytelności, Spółka prześle inwestorom informacje o kwocie ich wierzytelności, która została umieszczona w spisie wierzytelności. - Chciałabym zobaczyć, jak wygląda bilans na dzień postawienia spółki w restrukturyzacji, jakie są możliwe przychody i koszty w kolejnych miesiącach.
Możliwe przychody i koszty w kolejnych miesiącach, innymi słowy projektowane zyski i straty zostaną przedstawione w planie restrukturyzacyjnym, nad którym Spółka wciąż pracuje. Tak jak Spółka informowała w poprzednich komunikach, Spółka zakłada, że plan restrukturyzacyjny zostanie przygotowany najprawdopodobniej do końca listopada b.r. - Czy aby dostać dostęp do akt należy do wniosku dołączyć załączniki, tj. potwierdzenie posiadania kwitu dochodowego lub umowa, czy sąd posiada informacje o wierzycielach i żadne załączniki potwierdzające wierzytelność nie są potrzebne?
Wniosek o dostęp do akt przyspieszonego postępowania układowego Spółki należy złożyć na odpowiednim formularzu poprzez system Krajowy Rejestr Zadłużonych (KRZ). Wnioski rozpoznaje Sąd i to Sąd przyznaje wierzycielom dostęp do akt. Dołączanie do wniosku o dostęp do akt np. skanów posiadanych kwitów dochodowych lub umów nie jest konieczne. Sąd dysponuje wstępnym spisem wierzytelności, w oparciu o który może zweryfikować, czy wnioskodawca jest wierzycielem Spółki objętym układem, a tym samym uczestnikiem postępowania. Z pewnością jednak dołączenie do wniosku o dostęp do akt np. skanów posiadanych kwitów dochodowych lub umów pomoże Sądowi w weryfikacji wniosku.