Branża leasingowa na nieprzerwanej ścieżce wzrostu

15.06.2024 | Aktualności, Leasing

Leasing po pierwszym kwartale 2024 znów z dużą „górką”. Wzrost sprzedaży I kwartał 2023 r. do I kwartału 2024 r o 16,1% 

Związek Polskiego Leasingu przedstawił dane za pierwszy kwartał 2024 r. Okazuje się, że leasing jest wciąż na ścieżce wzrostu. Sprzedaż, porównując pierwszy kwartał poprzedniego roku z rokiem bieżącym jest większa aż o 16,1%. Potwierdza to tezę, że leasing jest w dalszym ciągu wśród polskich przedsiębiorców uznanym mechanizmem finansowym, pozwalającym na nabycie różnych środków trwałych.

Analizując statystyki udostępniane przez ZPL, widać pewne trendy. Przedsiębiorcy otwarci są na leasingowanie samochodów osobowych. Może to świadczyć o pewnej stabilizacji w gospodarce zachęcającej do tego typu inwestycji. Wzrost sprzedaży w tej grupie Q1/23 do Q1/24 to aż 35,9% (!). Polepszające się nastroje wśród przedsiębiorców przekładają się także na wzrost leasingu lekkich aut dostawczych (DMC do 3,5 t.) podobnie jak w osobówkach to 35,6%. Transport lekki nie jest obwarowany wieloma przepisami, nie wymaga specjalistycznych pozwoleń i licencji jak transport ciężki, a tachografy wciąż nie są obligatoryjnie wymagane. Łatwiej jest zacząć swoją przygodę z transportem towarów.

W przypadku transportu ciężkiego widać jednak w statykach kłopoty branży. Leasing  notuje spadki w tej grupie przedmiotów. Ciągniki siodłowe -15,4%, naczepy -29,9%. Jeden z naszych parterów firma poleasingowe.pl zajmująca się sprzedażą przedmiotów poleasingowych i powindykacyjnych potwierdza, że wzrosła ilość samochodów ciężarowych, ciągników siodłowych i naczep znajdujących się na ich placach. W problemy wpadają głównie mniejsze firmy, które pracują na 2 – 3 zestawach – ciągnik/naczepa. Więksi przewoźnicy ze względu na skalę swoich biznesów dają sobie radę.

Warto w tym miejscu wspomnieć o finansowaniu maszyn i urządzeń. Tutaj mamy niewielki wzrost bo zaledwie 4,5%. Nie miej jednak oznacza to, że w pierwszym kwartale sfinansowano tą grupę na kwotę ponad 4,08 mld zł.

Patrząc na pierwszy kwartał bieżącego roku finasowanie zakupu środków trwałych zarówno przez leasing jak i pożyczki leasingowe wyniosło ponad 26,4 mld zł. Utrzymanie się takiego trendu w bieżącym roku zwiastuje kolejny rekord branży. Przypomnijmy, że rok 2023 zamknął się wynikiem przekraczającym 102 mld zł. Co może pozytywnie wpłynąć na sprzedaż w branży leasingowej? Według beneficjentów czyli głównie mikro, małych i średnich przedsiębiorców z całą pewnością takim elementem będzie digitalizacja procesu zawierania umów leasingowych i odejście od konieczności zawarcia umowy w formie papierowej wymuszonej przez przepisy kodeksu cywilnego. Potwierdziło to spotkanie przedstawicieli branży realizowane w ramach Europejskiego Kongresu Finansowego. Na jednym z paneli przedstawiciele m.in. ING Banku Śląskiego PKO Leasing czy Banku PEKAO wspominali o tych kwestiach i byli zgodni, że przyszłością branży jest edukacja klientów co do leasingu, dostęp do kompetentnej kadry doradczej oraz możliwość zawierania umów leasingowych online, czyli de facto szybki dostęp do finansowania. Leasing jest jednym z głównych ogniw gospodarki mający wpływ na jej rozwój. Z tego też punktu widzenia uczestnicy EKF mają nadzieję, na uruchomienie przez rząd szybkiej ścieżki legislacyjnej w tym zakresie.

Leasing nieruchomości. Czy to możliwe?

Leasing nieruchomości. Czy to możliwe?

Leasing nieruchomości – wzrosty na rynku Na podstawie danych opublikowanych przez Związek Polskiego Leasingu wzrost sprzedaży w zakresie leasingu nieruchomości licząc r/r (2022 vs 2023) to 10,1%. W ubiegłym roku sfinansowano w ten sposób nieruchomości o łącznej...

czytaj dalej
Faktoring sposobem na płynność w firmie

Faktoring sposobem na płynność w firmie

Czekać na przelew od kontrahenta czy działać? Przedsiębiorcy z którymi się na co dzień spotykamy, mają bardzo podobne problemy związane z rozliczeniem wystawionych FV. Wielu kontrahentów z którymi działają, warunkowało nawiązanie współpracy, możliwością zapłacenia za...

czytaj dalej
Co najczęściej leasingowali Polacy w 2023 roku?

Co najczęściej leasingowali Polacy w 2023 roku?

Rekordowy rok w leasingu Przypomnijmy, że branża leasingowa przebiła w roku 2023 barierę 100 mld finansowania. Licząc oczywiście sumarycznie wyniki sprzedaży leasingu i pożyczek leasingowych. Wzrost finansowania liczony r/r 16,3%. Poprawę nastrojów w biznesie widać...

czytaj dalej