Czekać na przelew od kontrahenta czy działać?
Przedsiębiorcy z którymi się na co dzień spotykamy, mają bardzo podobne problemy związane z rozliczeniem wystawionych FV. Wielu kontrahentów z którymi działają, warunkowało nawiązanie współpracy, możliwością zapłacenia za towar czy usługę po 30, 60 lub nawet 90 dniach. Wiąże się to, z dużym ryzykiem biznesowym, bowiem raty za kredyty, leasingi czy zobowiązania podatkowe nie będą tyle czekać. Ci którzy się do nas zgłaszają potrzebują środków na już. Kredyt bankowy, który zwłaszcza dzisiaj jest trudniej dostępny, nie załatwia sprawy. Pożyczenie środków na okres trzech, czy pięciu lat, aby poradzić sobie z zapewnieniem płynności w okresie kwartału, nie jest najlepszym pomysłem. Może przecież okazać się, że firma zgasi w ten sposób swoisty „pożar” z opłaceniem swoich należności, ale w dalszym ciągu nie będzie potrafiła zapewnić długofalowej płynności. Z całą pewnością są na rynku rozwiązania, które warto rozważyć. Dobrym pomysłem może okazać się faktoring. W BREWE PLF mamy, aż 3 ciekawe rozwiązania.
Faktoring czyli środki obrotowe na szybko
Na polskim rynku funkcjonuje kilkadziesiąt firm faktoringowych o zróżnicowanej ofercie. Te powiązane z bankami są bardziej wymagające, jeśli chodzi u kwestie dokumentacyjne i standing klienta (sytuacje w bazach informacji gospodarczej). Mawiamy, że pracują z innym ryzykiem. Wśród faktorów, są też firmy z prywatnym kapitałem, które działają nieco inaczej. Patrzą całościowo na prowadzony biznes oraz kontrahentów, z którymi dane przedsiębiorstwo współpracuje. W tym wypadku nawet drobne opóźnienia czy tzw. wpisy w bazach kredytowych nie muszą stanowić bariery w nawiązaniu współpracy. Nasi klienci zdecydowali się w zależności od specyfiki branży, którą reprezentują na wybór jednej z 3 usług faktoringowych. W każdym wypadku środki otrzymali w krótkim czasie, a w przypadkach bardziej skomplikowanych w ciągu kilku dni.
Ci którzy mają już z nami umowy otrzymują środki finansowe najczęściej tego samego dnia. Wystarczy wprowadzić do systemu fakturę ze swoim kontrahentem posiadającą dłuższy termin płatności i wszystko odbywa się dalej automatycznie. Nasi klienci mogą swobodnie obrać pozyskanymi środkami finansowymi, dokonywać zakupów, rozliczać podwykonawców, obsługiwać kolejne zlecenia.
Mam odbiorców detalicznych co mogę zrobić?
Kilka lat temu zaczęli docierać do nas klienci, którzy nie świadczą usług B2B. Mają odbiorców detalicznych. Zastanawialiśmy się czy także tej grupie będziemy w stanie pomóc. Okazało się, że dzięki współpracy z jednym z operatorów terminali płatniczych możemy zbudować odrębną usługę dla takich firm. Wyjątkowość faktoringu terminalowego polega na tym, że pozyskane środki obrotowe spłacają się automatycznie wraz z kolejnymi rozliczeniami przeprowadzonych w danym dniu transakcji płatniczych. Nasi klienci po automatycznej spłacie ustalonej części limitu mają ponownie dostęp do pieniędzy. Jest to świetnie sprawdzający się mechanizm, wszędzie tam, gdzie mamy obrót towarowy, a odbiorcami są konsumenci. Dzięki środkom z tej formy faktoringu przedsiębiorcy mają możliwość np. zatowarowania swoich firm. Z tego typu rozwiązań korzystają zarówno mali lokalni przedsiębiorcy, jak też duże wielooddziałowe spółki działające na terenie całego kraju.
(RM)