Leasing nieruchomości. Czy to możliwe?

4.04.2024 | Aktualności, Baza wiedzy, Leasing

Leasing nieruchomości – wzrosty na rynku

Na podstawie danych opublikowanych przez Związek Polskiego Leasingu wzrost sprzedaży w zakresie leasingu nieruchomości licząc r/r (2022 vs 2023) to 10,1%. W ubiegłym roku sfinansowano w ten sposób nieruchomości o łącznej wartości 658 mln zł. (www.leasing.org.pl)          

Jakie nieruchomości da się finansować leasingiem?

Firmy leasingowe zrzeszone w ZPL kierują swoją ofertę do klientów zainteresowanych finansowaniem nieruchomości komercyjnych. Zazwyczaj mowa tutaj o nieruchomościach o większej wartości (kilka mln zł.). Można w ten sposób sfinansować duże powierzchnie handlowe, magazynowe czy biurowe. Wprowadzony przez poprzednią ekipę rządzącą tzw. Polski Ład przyczynił się w znacznym stopniu do wycofania z oferty finansowania nieruchomości mieszkalnych (kupowanych zazwyczaj z myślą o dalszym wynajmie). Czy to oznacza, że domy mieszkalne lub apartamenty są całkowicie wykluczone na rynku leasingowym. Zdecydowanie NIE. Są bowiem firmy takie jak chociażby BREWE PLF sp. z o.o. które mają w ofercie możliwość finansowania tego typu nieruchomości.

Leasing czy kredyt?

Na to fundamentalne pytanie zadane w podtytule nie da się jednoznacznie odpowiedzieć. Wszystko zależy bowiem od potrzeb Leasingobiorcy. Zazwyczaj umowa kredytu hipotecznego na zakup nieruchomości jest zawierana na okres kilkunastu lub kilkudziesięciu lat. Tym samym przekłada się to na niższą ratę miesięczną. W przypadku leasingu znajdziemy oferty np. na 5 lub 10 lat. Oznacza to, że skumuluje nam się w tym okresie kapitał konieczny do spłaty oraz odsetka. Miesięczne obciążenie będzie większe. Rozliczenie kosztów nieruchomości finansowanej kredytem czy leasingiem finansowym będzie natomiast wyglądało podobnie. To znaczy po stronie kosztów uzyskania przychodu będzie przysługiwało nam prawo do odliczenia części odsetkowej oraz amortyzacji. W przypadku kredytu stajemy się właścicielem nieruchomości i o ile to podatkowo możliwe nabywamy prawa do naliczenia odpisów amortyzacyjnych. W przypadku leasingu finansowego taką możliwość nakłada na nas sama umowa leasingu. Tutaj jednak nie jesteśmy właścicielami nieruchomości.

Zdolność kredytowa w leasingu

Każdorazowo jak myślimy o nieruchomościach z tyłu głowy pojawiają się spore kwoty. Dzisiaj nawet nowe mieszkanie w bloku to wydatek kilkuset tysięcy złotych. Co za tym idzie mimo relatywnie dobrego zabezpieczenia banki oraz firmy leasingowe korzystające z kapitału bankowego zarówno w przypadku leasingu jak też kredytu mocno prześwietlają klienta. Przed pandemią przyjęło się, że leasing jest łatwiej dostać ze względu na przedmiot leasingu. Od roku 2020 zasada ta raczej już nie istnieje i nawet przy finansowaniu samochodów wielu leasingodawców mocno sprawdza swoich klientów. Możemy przyjąć, że zarówno przy leasingu nieruchomości jak też przy kredycie klienci będą musieli wykazać się dobrą sytuacją w bazach informacji kredytowej (BIK< BIG, KRD itp.) oraz dobrymi dochodami i stabilną sytuacją finansową. W przypadku naszej spółki jest to również istotny element oceny potencjalnego klienta. Nie mniej jednak przy tzw. dobrej nieruchomości (nieruchomość w dużym ośrodku miejskim, łatwo zbywalna) możemy pójść na wiele odstępstw. Warto zatem podjąć z nami otwarte rozmowy w tym zakresie.

Czy możliwy jest leasing zwrotny nieruchomości?

Tak, ale… Leasing zwrotny nieruchomości jest możliwy. W przypadku komercyjnych firm leasingowych traktowany jest jako tzw. leasing płynnościowy. Podobnie jak w poprzednim akapicie klient zainteresowany takim finansowaniem będzie musiał wykazać się nienaganną wręcz historią kredytową oraz zdolnością do spłaty swoich zobowiązań. Od współpracujących z nami brokerów leasingowych wiemy, że transakcje takie niestety trwają długo. Nawet kilka tygodniu trzeba czekać na ostateczną decyzję.

Leasing zwrotny nieruchomości coraz częściej postrzegany jest przez naszych klientów jako sposób na poprawienie swojej płynności finansowej, wyjście z tarapatów kredytowych lub sytuacji w której zaciągnęło się jakąś niekorzystną pożyczkę z zabezpieczeniem na nieruchomości. W przypadku BREWE PLF sp. z o.o. wstępna decyzja leasingowa wydawana jest w ciągu kilku dni, a całość transakcji możemy sfinalizować nawet w dwa tygodnie. Nie przeszkadzają nam wpisy hipoteczne w księgach wieczystych. W takim wypadku wierzyciele hipoteczni spłacani są w pierwszej kolejności pod warunkiem uzyskania od nich zgody na zwolnienie hipoteki na nieruchomości.  Obsługujemy klientów, którzy mieli jakieś historyczne problemy w bazach, ale na dzisiaj prowadzą stabilny biznes lub transakcja zwrotnego leasingu nieruchomości pozwoli im do takiej stabilności powrócić.

Branża leasingowa na nieprzerwanej ścieżce wzrostu

Branża leasingowa na nieprzerwanej ścieżce wzrostu

Leasing po pierwszym kwartale 2024 znów z dużą „górką”. Wzrost sprzedaży I kwartał 2023 r. do I kwartału 2024 r o 16,1%  Związek Polskiego Leasingu przedstawił dane za pierwszy kwartał 2024 r. Okazuje się, że leasing jest wciąż na ścieżce wzrostu. Sprzedaż,...

czytaj dalej
Faktoring sposobem na płynność w firmie

Faktoring sposobem na płynność w firmie

Czekać na przelew od kontrahenta czy działać? Przedsiębiorcy z którymi się na co dzień spotykamy, mają bardzo podobne problemy związane z rozliczeniem wystawionych FV. Wielu kontrahentów z którymi działają, warunkowało nawiązanie współpracy, możliwością zapłacenia za...

czytaj dalej
Co najczęściej leasingowali Polacy w 2023 roku?

Co najczęściej leasingowali Polacy w 2023 roku?

Rekordowy rok w leasingu Przypomnijmy, że branża leasingowa przebiła w roku 2023 barierę 100 mld finansowania. Licząc oczywiście sumarycznie wyniki sprzedaży leasingu i pożyczek leasingowych. Wzrost finansowania liczony r/r 16,3%. Poprawę nastrojów w biznesie widać...

czytaj dalej