Przez zaostrzanie bankowych procedur kredytowych – liczba klientów zainteresowanych leasingiem rośnie

10.12.2019 | Aktualności

Spadek wartości „bankowego” sektora leasingu – to wspaniała wiadomość dla firm takich jak BREWE Leasing, które są w stanie kształtować samodzielną politykę udzielania leasingów i stosowania zabezpieczeń, nie będąc krępowana przez, czasem niezrozumiałe, ograniczenia wprowadzane przez banki.

Nie tak dawno ukazał się materiał pod intrygującym tytułem „Banki zaostrzają warunki kredytowe – to woda na młyn faktorów.” Dla łatwiejszego zrozumienia tematu przytoczymy kilka zdań:

  • „(…) Mniejsza dynamika wzrostu gospodarczego i pogarszające się dane ekonomiczne powodują, że o kredyt na firmę będzie wkrótce znacznie trudniej.
  • To kolejne zaostrzenie warunków, wcześniej banki informowały o tym w II kwartale
    (w ankiecie NBP).
  • Ograniczenie akcji kredytowej utrudni funkcjonowanie przedsiębiorcom, spowoduje, że finansowania będą szukać gdzie indziej np. w leasingu i u faktorów.

Przedsiębiorcy od lat narzekają, że kredyt na rozwój firmy jest bardzo trudno uzyskać, szczególnie kiedy przedsiębiorca krótko działa na rynku. Jednak wg prezesa jednego z największych banków w Polsce w najbliższym czasie dostępność kredytów będzie jeszcze mniejsza. Wynika to
z pogarszającej się sytuacji gospodarczej i niższych prognoz wzrostu PKB. Trudności
z uzyskaniem kredytu będą powodowały, że coraz więcej przedsiębiorców będzie zwracało się po faktoring. (…) ”

Cały materiał:http://prnews.pl/banki-zaostarzaja-warunki-kredytowe-to-woda-na-mlyn-faktorow-447107

Nasza odpowiedź: W obecnej sytuacji, firmy związane z kapitałem bankowym, są zobowiązane stosować coraz bardziej restrykcyjne procedury ryzyka – narzucone przez swoje banki – matki. Dlatego więc spada wartość udzielanych leasingów, ale tylko przez banki i instytucje z nimi powiązane, a nie przez instytucje niezależne. Ponieważ jednak instytucje bankowe stanowią jeszcze ogromną większość rynku, odbija się to na statystykach całego sektora.

Więcej: przez zaostrzanie równolegle bankowych procedur kredytowych – LICZBA KLIENTÓW ZAINTERESOWANYCH LEASINGIEM ROŚNIE (tyle że w bankowych firmach leasingowych też nie zostaną obsłużeni). Oczywiście, przeczuwając nadchodzące spowolnienie dynamiki wzrostu gospodarki, przedsiębiorcy mogą ograniczać procesy inwestycyjne. Jednak dzieje się to w mniejszym zakresie i tempie, w stosunku do tego, w jakim instytucje bankowe ograniczają akcje kredytowe i leasingowe.

Czyli mamy sytuację, że jeszcze do niedawna BANKOWI klienci, którym aktualnie odmówiono kredytu, odmawia się im również leasingu w firmach bankowych, więc przychodzą teraz do NAS.

Mamy zatem jako BREWE Leasing, coraz więcej i coraz lepszych klientów – którzy zostają brutalnie wypychani przez system bankowy.

Reasumując: spadek wartości „bankowego” sektora leasingu – to wspaniała wiadomość dla firm takich jak BREWE Leasing, które są w stanie kształtować samodzielną politykę udzielania leasingów i stosowania zabezpieczeń, nie będąc krępowana przez, czasem niezrozumiałe, ograniczenia wprowadzane przez banki.

Leasing nieruchomości. Czy to możliwe?

Leasing nieruchomości. Czy to możliwe?

Leasing nieruchomości – wzrosty na rynku Na podstawie danych opublikowanych przez Związek Polskiego Leasingu wzrost sprzedaży w zakresie leasingu nieruchomości licząc r/r (2022 vs 2023) to 10,1%. W ubiegłym roku sfinansowano w ten sposób nieruchomości o łącznej...

czytaj dalej
Faktoring sposobem na płynność w firmie

Faktoring sposobem na płynność w firmie

Czekać na przelew od kontrahenta czy działać? Przedsiębiorcy z którymi się na co dzień spotykamy, mają bardzo podobne problemy związane z rozliczeniem wystawionych FV. Wielu kontrahentów z którymi działają, warunkowało nawiązanie współpracy, możliwością zapłacenia za...

czytaj dalej
Co najczęściej leasingowali Polacy w 2023 roku?

Co najczęściej leasingowali Polacy w 2023 roku?

Rekordowy rok w leasingu Przypomnijmy, że branża leasingowa przebiła w roku 2023 barierę 100 mld finansowania. Licząc oczywiście sumarycznie wyniki sprzedaży leasingu i pożyczek leasingowych. Wzrost finansowania liczony r/r 16,3%. Poprawę nastrojów w biznesie widać...

czytaj dalej